Gašpar musí byť odvolaný a prepustený. Riešenia sú jednoduché, sústreďme sa na podstatu.

Autor: Dušan Frič | 10.4.2018 o 8:39 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  771x

V záplave slov, alibizmu a morálneho relativizovania často uniká podstata. V tejto dobe tak, ako asi ešte nikdy.

Gašpar musí byť odvolaný a prepustený. Riešenia sú jednoduché, sústreďme sa na podstatu.

Časť 1 Prečo Gašpar musí okamžite preč

V záplave slov, alibizmu a morálneho relativizovania často uniká podstata. V tejto dobe tak, ako asi ešte nikdy. Rozumiem súdruhom a ich pomáhačom prečo ju zahmlievajú. Prečo ju prekrývajú stovkami slov.  Nerozumiem ostatným, ktorí na ich hru v dobrom úmysle skočili.

To, že policajt (Gašpar je pred zákonom policajt, ako každý iný policajt) musí vykonávať služobnú činnosť v súlade so zákonom, nezaujate a nestranne a chrániť občanov a pomáhať im, je podstatné. Nie je podstatné či vedie porady v uniforme, v pondelky, či pri tom hovorí alebo ukazuje videá. A teraz sa pozrime na to ako Gašpar obstojí vo veciach podstatných.

Na stránke Ministerstva vnútra https://www.minv.sk/?eticky_kodex nájdete Etický kódex príslušníka Policajného zboru (ďalej kódex, kódex policajta). Okrem ďalších vecí sa na nej hneď v úvode píše: „Ide o morálnu normu, sú to zásady, ktoré by mal mať každý policajt takpovediac v krvi“.

Zlyhanie č. 1:

V článku 2 sa píše: „policajt vykonáva služobnú činnosť bez ohľadu na náboženské, rasové, národnostné, sociálne, politické, triedne a iné vonkajšie faktory“. Všimnite si slovo „politické“.

Podstata: policajt nesmie nijako brať do úvahy pri výkone služby to, či je niekto z tej alebo onej strany, z koalície alebo opozície. Či občan volí tú alebo onú stranu, musí sa ku všetkým správať rovnako. Nieto ešte vykrikovať o zlej opozícii na tlačovkách. Je najvyšší policajt. Nie je najvyšší vládny policajt. Je pre všetkých občanov. Velí všetkým policajtom.

Realita: Gašpar opakovane obviňuje a otvorene útočí na opozíciu a najnovšie i na prezidenta.

Záver: závažné porušenie kódexu policajta v oblasti apolitickosti policajta.

Riešenie: odvolanie z funkcie za podstatné porušenie kódexu.

Zlyhanie č.2:

V článku 3 sa píše: „policajt pri vyjadrovaní svojich názorov na verejnosti vystupuje nestranne a zdržanlivo tak, aby nevyvolal pochybnosť o svojej nestrannosti“.

Podstata: prezident policajného zboru má byť ostatným policajtom vzorom v nestrannosti a zdržanlivosti vo vystupovaní na verejnosti.

Realita: Gašpar opakovane vyjadroval a vyjadruje na verejnosti svoj pevný postoj na strane Róberta Kaliňáka a na strane SMERu a koalície.

Záver: porušenie kódexu policajta v oblasti nestrannosti a zdržanlivosti pri vystupovaní na verejnosti

Riešenie: odvolanie z funkcie

Zlyhanie č.3:

V článku 5 sa píše: „policajt nezneužíva svoju príslušnosť k Policajnému zboru, svoje služobné zaradenie a prístup k informáciám na získanie osobných výhod alebo výhod pre iné právnické osoby a fyzické osoby. Kladie verejné záujmy nad vlastné, slúži verejnosti“.

Podstata: policajt nesmie získať ani poskytnúť žiadne výhody vyplývajúce z výkonu jeho služby či funkcie iným osobám.

Realita:  vzhľadom na prepojenia Gašpara na Bodorovcov je potrebné vyšetriť, rozumej začať vyšetrovanie, či Gašpar nezískal alebo neposkytol nejaké výhody zo svojho pôsobenia Bodorovcom alebo iným osobám.

Záver: potenciálne porušenie kódexu policajta.

Riešenie: vyšetrovanie policajného prezidenta či neposkytol výhody Bodorovcom alebo či výhody nezískal.

Zlyhanie č.4:

V článku 11 sa píše: Nadriadený stimuluje a podporuje etické správanie svojich podriadených, vyžaduje od nich dodržiavanie etického kódexu a sám je im v jeho dodržiavaní príkladom.

Podstata: policajný prezident má isť príkladom podriadeným v oblasti dodržiavania kódexu policajta.

Realita: uviedol som dve jasné porušenia kódexu policajta Gašparom, čiže logicky následne nie je  a nemôže byť ostatným policajtom príkladom v dodržiavaní kódexu.

Záver: prinajmenšom dvojnásobným porušením kódexu policajta naplnil ďalšie porušenie kódexu policajta.

Riešenie: za trojnásobné zjavné a preukázateľné porušenie kódexu policajta by mal byť Gašpar nielen odvolaný z funkcie ale i prepustený z policajného zboru.

Zhrnutie: uvedené porušenia kódexu policajta policajným prezidentom Gašparom sú jasné, uchopiteľné, dokázateľné. Ako je možné, že napriek tomu nový premiér tvrdí, že správanie policajného prezidenta je profesionálne? Ako je možné že nový minister vnútra Drucker sa musí zorientovať a nevie sa vyjadriť k jeho odvolaniu? A ak by niekto ešte pochyboval o tom, či by odvolanie a prepustenie Gašpara bolo správne, tak ešte niekoľko zlyhaní policajného prezidenta na úplný zaver z posledných týždňov a mesiacov.

  • vo vystúpení pred verejnosťou uviedol že šéf úradu boja proti korupcii na mieste činu vraždy nebol. Keď novinári vyvrátili jeho stanovisko, uviedol že to posudzoval podľa fotky. Policajný prezident zavádza verejnosť fotkou o ktorej netušil kto a kedy ju spravil a vydáva to za pravdu, namiesto toho, aby si túto skutočnosť žiadal doložiť od veliaceho policajta na mieste činu? Klame nám aj v tomto otrasnom prípade alebo je totálne neschopný a netuší ako zistiť či tam šéf NAKy bol alebo nie? Bolo by to isto smiešne, keby sa nejednalo o vraždu dvoch mladých nevinných ľudí a o podozrenia z prepojenia policajtov a štátnych predstaviteľov s mafiou a o vyhlásenie policajného prezidenta. Toto je tá profesionalita policajného prezidenta, páni Pellegrini a Drucker? O čom to meliete? Nie sme žiadni hlupáci. Hanbite sa. Kde je hranica vašej drzosti? Stratili ste posledné kúsky zdravého rozumu?,
  • Gašpar spolu s Kaliňákom klamali, že nemali informácie od talianskej polície o pôsobení ndriny a Vadalovcov na Slovensku, preukázali to taliani i policajná pridelenkyňa v Taliansku v roku 2013. Aj toto je tá profesionalita? Vraj to nemôžu nájsť? To vážne? To je policajný zbor SR alebo banda idiotov? No schválne ...

Čo ešte treba viac na odvolanie Tibora Gašpara a podľa môjho názoru i prepustenie z polície? Spreneveril sa všetkým hodnotám ktorá mal ako policajt chrániť.

Podstata a fakty sú najdôležitejšie. Nie slová politikov.

P.S.: veľmi si vážim všetkých policajtov, ktorí napriek svinstvám ich nadriadených nestratili svoju česť a vykonávajú službu tak ako prisahali. Klobúk dolu chlapi. A tým ostatným policajtom, úradníkom, „podnikateľom“ za štátne (naše) peniaze? Onedlho budete vyšetrovaní a súdení. Spravodlivo. Nie ako za vašich čias. Nielen z pohľadu zákonnosti, práva a spravodlivosti, ale aj z pohľadu morálky. Budete sa musieť pozrieť do očí svojim deťom, rodinám, známym. A budete to mať ťažké.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hamšík vypadol z Ancelottiho zostavy, o odchode neuvažuje

Nerozumiem, odkiaľ tieto správy pochádzajú, odbil tvrdenia agent Petráš.

Blog Radovana Bránika

Synovia Detvy, Bytes a ďalší z kola von

Ľudia z pozadia firmy BYTES sa v obave z negatívnej publicity ozvali.


Už ste čítali?